Mitől erős a paprika?
Az erőspaprika csípősségét egy kapszaicin nevű anyag okozza, mégpedig úgy, hogy a nyálkahártya fájdalom / hőérzékelő idegvégződéseit ingerli, valamint fokozza az ízleléshez szükséges nyálképződést is. Különleges tulajdonsága, hogy hideg vízben nem oldódik, szóval teljesen feleslegen iszunk rá vizet, ha véletlenül elszámoltuk a chili adagunkat egy ételnél. A fájdalomérzékelő idegvégzősédeket tartós fogyasztás mellett érzéketlenné teszi. Így, aki sűrűn fogyaszt chilit egyre kevésbé érzi majd erősnek. Semmi speciális nincs abban, ha valaki „Nagyon bírja az erőset” egyszerűen csak annyira sokat evett már, hogy nem érzi azt az ízt, amit az első alkalommal.
forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Wilbur_Scoville
Mint mindent, ezt az erősséget / csípősséget is mérni szerették volna valahogy. Erre talált megoldást 1912-ben Wilbur Scoville (1865 - 1942) amerikai kémikus, akiről a Scoville-skála is kapta a nevét. Ennek az organoleptikus (érzékszervekkel észlelhető) tesztnek a lényege az volt, hogy a mérni kívánt paprikából oldatot készítenek, és azt feloldják cukros vízben egészen addig, amíg a tesztet végző egyének (általában 5 fő) már nem érzékelik a paprika csípősségét. A hígítás mértéke adja meg a paprika Scoville értékét. Például a Trinidad Moruga Yellow SHU (Scoville heat unit) értéke magasabb mint 2.000.000, azaz több mint kétmilliószorosára kell hígítani az eredeti oldatot, hogy elveszítse az erejét.
forrás: http://fuszertanya.hu/scoville-skala
A Scoville-ben kifejezz értékek hozzávetőlegesek, mivel az egyes fajtákon belül akár több tízezres különbségek is lehetnek. Függhet a paprika származásàtól, a klímától és a talaj minőségétől is. Ezért lehet, hogy ha rákeresünk interneten a Scoville skálára szinte minden táblázatban más és más értékek vannak. Viszont a rangsor jellemzően ugyanaz. Érdemes megfigyelni, hogy a legtöbb skála tartalmazza a magyar hegyes erőspaprikát is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.